Elektronik ticaret kelimesinin kısaltılması olan e-ticaret, adından da anlaşıldığı gibi elektronik ortamda yapılan ticaret anlamına gelir. İnternet kullanımının 90lı yıllardan sonra hızlanması ve artması ile birlikte elektronik ticarette ortaya çıkmıştır. E-Ticaret, satışa sunulan ürünlerin ve hizmetlerin; tanıtımı, pazarlanması ve satılması sonucunda ödeme işlemlerinin de elektronik ortamda yapılmasını sağlar. E-ticaret sistemi sayesinde, tüketiciler evlerinden çıkmadan, internet üzerinden diledikleri gibi ve hızlı bir şekilde alışverişini tamamlayabilirler. Bu da kişilerin zamandan tasarruf etmelerini ve site sahiplerinin de kazanç elde etmelerini sağlar.

E-Ticaret Sistemi Hakkında Genel Bilgiler
Günümüzde internet kullanıcılarının sayısı ve amacı önceki yıllara göre inanılmaz bir şekilde artmış durumda. Ticaret ile uğraşan büyük firmalar açısından e-ticaret sitesi çok büyük bir avantaj niteliği taşır. Aynı zamanda ticari anlamda bir firma sahibi olmasanız bile e-ticaret sisteminden kolaylıkla faydalanabilirsiniz. Ticaret ile ilgili firmaların web siteleri, ürünlerinin reklam ve satışı konusunda oldukça önemlidir. Sitede bulunan ürünlerin online olarak satışı yapıldığında, müşteriye satış işlemleri ile ilgili mesaj veya mail atmalısınız. Müşterilerinize tek bir ödeme seçeneği yerine, kredi kartı, kapıda ödeme, havale, vs. gibi birçok ödeme seçeneği sunmalısınız. Müşterinizin satın aldığı ürünün nerede olduğu, ne zaman eline ulaşacağı gibi bilgileri takip etmesini sağlamalısınız.

E-Ticaret Sitesi Nasıl Oluşturulur?
E-ticaret sitesi kurmak için çok büyük tanınmış firmalar arasında yer almanız gerekmiyor. Günümüzde tek kişilik bir e-ticaret sitesi sahibi de olabilmeniz mümkün. Peki, bunun için ne yapılması gerekir? Öncelikle firmamıza ulaşarak, ürünleriniz hakkında bilgi vermeniz gerekir. Verdiğiniz bilgiler doğrultusunda e-ticaret siteniz için gerekli olan her şey ( e-mail, güvenlik, alan adı, ödeme yöntemleri vs.) firmamız tarafından hazırlanarak size tam donanımlı bir şekilde teslim ediliyor.